Przedstawiciele TPP w Bibliotece Polskiej w Paryżu
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 07, kwiecień 2013 22:36
Towarzystwo Przyjaciół Puław nawiązało współpracę z Polskim Towarzystwem Historyczno-Literackim (Société Historique et Littéraire Polonaise) oraz Biblioteką Polską w Paryżu (Bibliothèque Polonaise de Paris). Po nawiązaniu kontaktu mailowego, 14 lutego 2013 r. członków TPP: Marylę Műller – sekretarza Towarzystwa i Macieja Műllera przyjął Prezydent Towarzystwa Historyczno-Literackiego pan C. Pierre Lubitsh Zaleski w towarzystwie pań: Anny Czarnockiej – odpowiedzialnej za kolekcję artystyczną placówki i Ewy Rutkowski, kierującej archiwum.
Biblioteka Polska w Paryżu to najstarsza polska placówka kulturalna poza granicami kraju. Założona jako fundacja Wielkiej Emigracji w 1838 przez Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu (do 1854 Towarzystwo Literackie w Paryżu), którego pierwszym prezesem był ks. Adam Jerzy Czartoryski, od 1861 jego syn Władysław Czartoryski. Biblioteka miała za zadanie zbierać, ocalałe od grabieży i zniszczeń, książki, archiwa i pamiątki narodowe. Od 1853 r. Biblioteka ma własny budynek na Wyspie św. Ludwika przy Quai d'Orléans. Od 1903 przy Bibliotece funkcjonuje Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, obecnie również Muzeum Fryderyka Chopina i galeria sztuki, prezentująca artystów polskich. Księgozbiór Biblioteki wynosi ok. 220 tys. woluminów, posiada ok. 5 tys. map polskich i 7 tys. rycin od XVI do XX wieku. Placówka stała się ośrodkiem dokumentacyjnym otwartym do dyspozycji Polaków i cudzoziemców.
Nasi przedstawiciele spotkali się z bardzo miłym przyjęciem i otrzymali propozycję przeprowadzenia kwerendy dotyczącej tematyki puławskiej w archiwach i zbiorach bibliotecznych, być może wzbogaci ona naszą wiedzę o dawnych Puławach. Dyrekcja Biblioteki wyraziła również zainteresowanie wspólnym z TPP wydawnictwem dotyczącym Puław i rodziny Czartoryskich.