PUŁAWY–CHEMIA–SZTUKA

b_180_160_16777215_00_images_events_20160923_sympozjum_sympozjum_logo.pngTowarzystwo Przyjaciół Puław pragnie przywołać pamięć wydarzenia artystycznego pt. „PUŁAWY’66, I Sympozjum Artystów Plastyków i Naukowców”, które miało miejsce w Puławach w roku 1966, zorganizowane było z inicjatywy dyrekcji Zakładów Azotowych i zostało odnotowane w historii współczesnej sztuki polskiej.

W 2016 r. minie 50 lat od tego wydarzenia, w związku z tym zaplanowaliśmy we wrześniu tego roku zorganizowanie nawiązującej do niego imprezy naukowo-artystycznej (sesji popularno-naukowej oraz cyklu wystaw) pod hasłem PUŁAWY-CHEMIA-SZTUKA.

Szczególnie chodzi nam o ukazanie wpływu funkcjonowania zakładu wielkiego przemysłu chemicznego na świadomość i wrażliwość szeroko pojętego środowiska naukowego i artystycznego. Konfrontacja tych dwóch światów była celem organizatorów sympozjum w 1966 roku, a nasze przedsięwzięcie ma podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, czy obecnie może być również inspiracją do działań artystycznych.

Miejscem sesji i wystaw będzie Puławski Park Naukowo-Technologiczny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładów Azotowych - Grupa Azoty Puławy włączyła się w organizację imprezy jako główny partner finansowy. W dniach 23-24 września będziemy gościć w Puławach wybitnych artystów w dziedzinie malarstwa, filmu, form przestrzennych i działań multimedialnych, podejmujących w swojej sztuce temat relacji współczesnego człowieka, sztuki, technologii i wielkiego przemysłu.

Pragniemy zainteresować tym wydarzeniem jak najszersze grono Puławian, dlatego część działań będzie miała miejsce 23 września na placu Chopina oraz na dziedzińcu pałacu Książąt Czartoryskich, wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na sesję popularno-naukową i wernisaż wystawy w sobotę 24 września do  Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Sympozjum, nad którym patronat przyjął Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel, wpisuje się w obchody jubileuszu 110 rocznicy uzyskania przez Puławy praw miejskich.

>>> Program imprezy