Podsumowanie koncertu Kolberg Quartet

b_180_160_16777215_00_images_events_20140614_KolbergQ_podsumowanie_KolbergQ1.jpg

W sobotę 14 czerwca 2014 r. w ramach cyklu "Muzyka na deser" gościliśmy kwartet smyczkowy "Kolberg Quartet" w składzie: Adrian Hanke – I skrzypce, Krzysztof Dutkiewicz – II skrzypce, Wiesław Bednarz - altówka i Adrianna Dąbrowska - wiolonczela. Powstał on w 2010 r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Pierwszy koncert dał już w tym samym roku w tejże instytucji, co wzbudziło ogromne zainteresowanie w regionie. Artyści koncertują regularnie w Kozienicach, Kielcach i Radomiu. Wszyscy członkowie kwartetu są pedagogami.

Muzycy wykonali koncert zatytułowany "Od Telemanna do Gardela", a w repertuarze znalazły się pozycje z okresu baroku, XIX i XX wieku. Koncert rozpoczęła mało znana barokowa Sonata A-dur TWV 40:200 Georga Philippa Telemanna. Następnie usłyszeliśmy dwie części z Kwartetu smyczkowego Nr 2 D-dur  Aleksandra Borodina, z którego Scherzo przykuło moją uwagę swoją świeżością i żywiołowością wykonania. Po radosnym scherzo nastąpiła chwila zadumy, ponieważ kwartet za pomocą utworu "Hora Mystica" Leone Sinigagli przeniósł nas w inne regiony świata, być może w okolice włoskiego Piemontu. Ten niezwykle nastrojowy i liryczny utwór pozwolił kwartetowi z Radomia wykazać się wrażliwością, spójnością brzmienia i niuansami dynamicznymi.

Przy okazji obchodów roku Oskara Kolberga mogliśmy zapoznać się z fragmentem jego twórczości kompozytorskiej, ponieważ kolejną pozycją wieczoru było Scherzo z sonaty fortepianowej op.3 Oskara Kolberga w aranżacji Adriana Hanke. Dobry nastrój zespół kontynuował wykonując "Rondeau" Jean-Josepha Moureta – francuskiego kompozytora epoki dojrzałego baroku. Koncert zakończyły dwa ciekawe utwory z gatunku muzyki rozrywkowej: "Por Una Cabeza" (Tango z filmu "Zapach kobiety") Carlosa Gardela oraz popisowy ragtime "The Cascades" Scotta Joplina.

Koncert pedagogów z Radomia należy uznać za udany, gdyż artyści wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem, muzykalnością i sprawnością techniczną. Puławska publiczność nagrodziła muzyków zasłużonymi brawami i kwartet wykonał jeszcze jeden popisowy utwór na bis - "Peter Gunn" H.Manciniego.

Ewa Rauner-Bułczyńska

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1