Podsumowanie koncertu "Molter odnaleziony"

b_180_160_16777215_00_images_events_20130415_molter_2_molter16.jpgW ramach całorocznego cyklu koncertów kameralnych "Muzyka na deser" w poniedziałek 15 kwietnia 2013 r. wystąpił w willi "Samotnia" zespół muzyki dawnej z Warszawy w składzie: Michalina Jaxa-Larecka i Aleksandra Łaska - flety traverso oraz Krzysztof Stencel i Krzysztof Pstrzoch - rogi naturalne. TPP po raz kolejny gościło młodych, profesjonalnych muzyków – pasjonatów muzyki dawnej, którzy stworzyli zespół nie dla celów komercyjnych, ale dla samej przyjemności wspólnego muzykowania i odkrywania zapomnianej literatury muzycznej.


Zespół wykonał koncert pt. "Molter odnaleziony", a w programie znalazły się świeżo odkryte utwory niemieckiego kompozytora epoki późnego baroku - Johanna Melchiora Moltera: dwa kwartety D-dur na flety i rogi. Takie zestawienie instrumentów przez kompozytora jest co najmniej dziwne i niespotykane, aczkolwiek w Samotni brzmiało to doskonale. Widocznie Molter pisał te utwory na konkretne zamówienie lub też miał w swoim towarzystwie (lub rodzinie) osoby wyjątkowo dobrze grające na fletach i rogach. Dla urozmaicenia koncertu artyści przygotowali również małą porcję muzyki klasycznej: duet e-moll W.F.E.Bacha na 2 flety oraz 3 duety na dwa rogi W.A.Mozarta. Cały repertuar mieliśmy przyjemność usłyszeć na fletach barokowych (modele hebanowe wg J.J.Quantza) oraz rogach naturalnych barokowych.

Muzycy z Warszawy udowodnili, że muzyka baroku (J.M.Molter) jest urocza w swoich sposobach prowadzenia kontrapunktu, ozdabiania oraz wewnętrznej radości wyrażanej poprzez afekty, rytm i artykulację. Muzyka klasyczna, to przede wszystkim porządek rytmiczny i harmoniczny, przejrzystość struktury brzmieniowej. W przerwie koncertu każdy słuchacz miał możliwość zadać pytanie muzykom i przyjrzeć się z bliska instrumentom. Artyści chętnie opowiadali o tajnikach gry na tych rzadko spotykanych instrumentach i szczegółach ich budowy. Podsumowując – wrażenia po koncercie są pozytywne i pozostaje nam tylko obserwować, jak będzie się rozwijać dalsza kariera tego wspaniałego zespołu.

Koncert dofinansowany był z budżetu Miasta Puławy.
Kwiaty dla wykonawców ufundowała Kwiaciarnia Violetty Woszczyk.

Tekst i fotografie: Ewa Rauner-Bułczyńska

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1